MİCHELANGELO - HAYATI

 

 

 

 

 

Michelangelo Biyografi - 6 Mart 1475 – 18 Şubat 1564

 

Michelangelo Buonarroti 6 Mart 1475 Caprese, İtalya doğumlu heykeltraş, mimar, ressam ve şairdir. Avrupa sanatının en önemli ustalarından biridir. Eserlerinin çoğu Katolik Kilisesi’nin hizmetinde olmuştur. Bunlar arasında en önemlileri; İncil’de adı geçen kahraman, Floransa’da bulunan ayrıca vücut oranlamaları oldukça iyi hesaplanmış, klasik tarzda David (Davut) heykeli (14 feet) ve Roma’daki başlıca Vatikan Şapel’i, Sistine Şapeli’nin tavan süslemeleridir (1508-1514).

Michelangelo 6 yaşındayken annesi ölür. 13 yaşındayken Floransalı ünlü ressam Domenico Ghirlandaio’nın yanında çıraklık yapmaya başlar. Bir yıl sonra ünlü Medici ailesinin heykeltıraşı Bertoldo di Giovanni’nin yanına verilir ve aynı zamanda Mediciler ile yaşamaya başlar. Aynı zamanda Lorenzo de Medici babasının uzaktan kuzeni de olmaktadır. Onları yanında kaldığı dönemde ilk heykelini yapar. Medici ailesinin bahçesinde, San Lorenzo Kilisesi’nin yanında Bacchus ve Sleeping Cupid heykelleri bulunur.

Lorenzo de Medici 1492 yılında öldükten kısa bir süre sonra Mediciler eskisi gibi nüfuzlu değildirler ve Michelangelo şehirden ayrılır. 1496-1501 yılları arasında bir bankerin bahçesi için çeşitli heykeller yapmıştır. 1501 yılında Floransa’ya döndüğünde Michelangelo İtalya’nın en yetenekli heykeltraşı olmuştur. Ama eserleri hala erken dönem rönesansını temsil eder. Michelangelo’nun Battle of Cascina adlı eseri 1504 yılında yapılmış, ana sahnesi kaslı, çıplak askerlerin yüzdükleri askerlerin silah başına çağrılmaları nedeniyle nehirden çıkışlarından ibarettir. Michelangelo’nun bu eserinde Leonardo’dan izler görmekteyiz.

1505’te Papa II. Julius, mezarını dizaynını yapması için Michelangelo’yu görevlendirir. Bu proje inişli çıkışlı şekilde 40 yıl boyunca Michelangelo’yu meşgul eder. 1508 yılında başladığı Sistine Şapeli tavan süslemeleri ise 1512’de tamamlanır. Michelangelo’nun bu eseri geleneksilliği aşarak (tek figürlerden oluşan tavan süslemelerinin yerini sahneler alır) geleceğin standartlarını belirler. Eserin başlıca figürleri 12 havari, İsa’nın doğum sahnesi, Âdem, Havva, Nuh Tufanı ve 3 adet Yaratılış sahnesi bulunur. Eserini tamamlar tamamlamaz Michelangelo, Papa II. Julius’un mezarını yapmaya geri döner, Moses (S. Pietro, Vincoli, Roma) ve Slaves (Louvre, Paris) adlı eserlerini mezar için yapar ancak 1513’te Julius’un ölümü işi yarıda bırakır. 1519 yılında Michelangelo mimaride altın çağını yaşarken de St. Peter Bazilikası’nın kubbesinin dizaynını yapar.

1520 yılında Michelangelo Medici Dükleri tarafından iki adet şapel mezarı yapmada görevlendirilir, The Medici Chapel (1520-1534). Bu eser ölçüleri göz önüne alındığında Michelangelo’nun yaptığı en büyük heykeltraşlık eseridir. Bu iki mezarda Meryem heykeli yer almaktadır.

Resim konusunda da heykeltıraş alanında olduğu kadar insan figürlerinde başarılı olmuştur. Doni Tondo (1504) oldukça önem taşıyan erken dönem eserlerinden olup bu eserde Leonardo da Vinci etkisi inkar edilemez. 1534 yılında Papa III. Paul’un isteği üzerine Sistine Şapeli’nin sunak duvarına The Last Judgement (Kıyamet Günü) sahnesi freski yapar ve bu, bir çok kişi tarafından Michelangelo’nun en önemli eseri olarak kabul edilir. Michelangelo’nun Vatikan Paulin Şapeli’nde yapmış olduğu (1541-1545) freskler, The Last Judgement-Kıyamet Günü fresklerine benzer. Ancak burada perspektif hareketi ve renk hileleri gibi yeni teknikler kullanmıştır. Bu döneme ait başka eserleri de The Rachel ve The Leah’tir. 1545 yılından sonra Michelangelo kendisini şiire ve mimariye adar. Papa III. Paul için Piazza del Campidoglio adlı meydanın yeniden planlanmasını sağlar. Michelangelo’nun mimariye yaklaşımı Palazzo Farnese de olduğu gibi zenginleşmeye ve üç boyutlu olmaya başlar.

1545 yılından sonra yapmış olduğu heykeller sınırlıdır, kendisi için iki Pieta yapar; ilki (1550-1555, yarım kalmış) sonraları Floransa Katedrali’ne yerleştirilir. Michelangelo’nun son dönem mimari tarzı son heykeli ile paralellik göstermektedir; Milan’da bulunan Rondanini Pieta. O, bu eserini yapmaya 1555’te başlamış, 12 Şubat 1564’te ise esri üzerinde çalışırken Roma’da ölür. Sonrasında naaşı Floransa’ya defnedilir.

Aynı zamanda şair de olan Michelangelo 1530-1540 yılları arasında yazmış olduğu ve günümüze kadar ulaşmış 300 şiiri vardır.Erken dönem şiirleri platonik aşk ve mantık çelişkileriyle dolu karışık şiirlerden oluşur. Yine bu dönem şiirleri Luis de Gongora ve John Donne tarzındadır. Sonraki dönem şiirleri daha çok Hristiyanlık ile ilgili olup basit ve düz tarzda şiirlerdir.

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !